Kurumsal

Hakkımızda

  • 1969 yılında Sayın Süleyman Yelken tarafından kuruldu. İlk kuruluş yıllarında piyasa için sac parça (saç tarağı, tırnak makası vb. ) üretimi ile faaliyetlerini yürütmüştür. 80 ‘li yıllarda Bosch Profilo firmasına tedarikçi olarak hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir. Bu dönemde çamaşır makinesi sac aksamları, buzdolabı sacı ve tel aksamları, fırın sacı ve tel aksamları üretimi ile uzun yıllar tedarikçiliğini ve büyümesini başarı ile sürdürmüştür.
  • 1990 yılında YELKEN MADENİ EŞYA SAN.TİC.LTD. olarak kuruluşunu gerçekleştiren firmamız, 90’lı yılların başında PVC Kapı ve Pencere Aksesuarları sektöründe de faaliyetlerine başlamış, aynı dönemde otomotiv sektörü için fren sistemleri sac aksamı tedarikçiliğinİ yapmıştır.
  • 2005 yılı itibarı ile Bosch Siemens tedarikçiliğini bırakarak, tamamen PVC aksesuar sektörüne yoğunlaşmıştır. Bu amaçla ispanyolet üretim hattı, montaj hattı, kapı-pencere kolu ve diğer aksesuarlar ile ilgili tezgah ve ekipman yatırımlarını arttırmıştır. Faaliyetlerinde kaliteli ürün ve mutlak müşteri memnuniyetini ilke olarak benimseyen firmamız, PVC Kapı Pencere aksesuarları sektöründe de hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş ve sektörün öncü firmalarından biri durumuna gelmiştir.
  • 2006 yılı itibarı ile YELKEN KALIP A.Ş. olarak ticari yapısını değiştirerek faaliyetlerini sürdüren firmamız, 2007 yılı itibarı ile ISO 9001:2000 Kalite Belgesini alarak organizasyon ve faaliyetlerindeki kaliteli ürün ve müşteri memnuniyeti hedeflerini üst seviyeye taşımıştır. Sektörde öncü marka olma hedefiyle standardizasyon ve AR-GE çalışmalarına ağırlık verilmekle beraber insan kaynakları değerlendirmeleri ve eğitim faaliyetlerini ön planda tutmaktadır.
  • Bekir YELKEN
    Yönetim Kurulu Başkanı